שומנים

שומנים
שומנים תזונתיים (ליפידים) מורכבים בעיקר מטריגליצרידים. טריגליצריד מורכב משלוש חומצות שומן, המחוברות למולקולה של גליצרול. חומצות השומן הספציפיות קובעות את התכונות הפיזיות התזונתיות של הליפיד. יש שתי סדרות רלוונטיות של חומצות שומן רב בלתי רווית polyunsaturated)) שחיוניות בתזונה ומשום כך נקראות גם EFA – חומצות שומן חיוניות. קבוצות אלו הן אומגה-6 ואומגה-3.

שומן רווי: חומצות שומן ללא קשרים כפולים בשרשרת הפחמימנים
שומן חד בלתי רווי: קשר כפול אחד
שומן רב בלתי רווי: יותר מקשר כפול אחד
בין חומצות אומגה-3: חומצה אלפא לינולנית ALA, EPA (איקוזאפנטאנואית), DHA (דוקוסאהקסאנואית). זוהי קבוצת חומצות אנטי-אינפלמטוריות. מקורות ALA- משמן זרעי פשתה, שמן פשתן, שמן דמדמניות שחורות ושמן קנולה. מקור EPA – משמן דגי ים.
בין חומצות אומגה-6: GLA (חומצה גמה-לינולאית), חומצה ארכידונית. אלו חומצות פרו-אינפלמטוריות. מקור אפשרי- שמן תירס, שמן חריע, שמן חמניות. חומצה לינולאית גם משומן עופות בשר חזיר.

שומנים תזונתיים דרושים ל:
א. אספקת אנרגיה: שומנים תזונתיים מספקים לחיית המחמד פי 2.25 יותר מכמות הקלוריות ליחידת משקל בהשוואה לחלבונים או פחמימות.
ב. ספיגת ויטמינים מסיסי שומן – A,D,E,K. שומנים תזונתיים מספקים סביבה פיזית מתאימה במעי לספיגת הויטמינים המסיסים בשומן.
ג. אספקת חומצות שומן חיוניות: . חומצות השומן אומגה 3 ואומגה 6
חומצות השומן החיוניות דרושות: • כמרכיבים של קרום התא, לסינתזה של חומרים פעילים מגוונים בגוף, לדוגמה פרוסטגלנדינם, לשליטה על אובדן מים דרך העור.
כלבים זקוקים לשתי חומצות שומן חיוניות: ALA אלפא–לינולאיתLA – חומצה לינולאית. בנוסף לשתי חומצות שומן חיוניות אלה, חתולים זקוקים גם לחומצה ארכידונית משום שאינם יכולים לסנתז אותה מחומצה לינולאית.

לחומצות שומן אומגה 3 יש השפעה נוגדת דלקת, כך שמומלץ לתת אותן בכמויות גדולות.לפני ואחרי ניתוח, לאחר טראומה, כוויות, פציעה, בסוגים מסוימים של סרטן, לסיוע בטיפול במחלות דלקתיות
כגון דלקת פרקים, מחלת המעי הדלקתי, מחלת כליות וכדומה.

עיכול שומנים
שומנים ושמנים חייבים לעבור עיכול באמצעות תהליכים אנזימטיים ופיזיים לפני שיוכלו להיספג מחלל המעי. עיכול של שומנים תזונתיים מתרחש בעיקר בקיבה ובמעי הדק. עיכול שומנים תזונתיים הוא תהליך העיכול המורכב ביותר בגוף, מה שמסביר מדוע קיימות בעיות בעניין זה בזמני מחלה.
בקיבה: האנזים ליפאז מפרק חלק מהשומן לחומצות שומן וגליצרול במעי הדק, מופרשים מיצי לבלב שמכילים ליפאז המפרק שומן לחומצותשומן ולגליצרול.ומופרשים מלחי מרה: מלחי מרה פועלים כדטרגנטים, מפרקים את מתח הפנים בין השומנים והמים כך שהשומנים מתפרקים לטיפות קטנות. הדבר מקל על הליפאז לחדור ולפרק את השומן. ככל שחומצות השומן ארוכות יותר, כך קשה יותר לליפאז לפרקן. על כן חומצות שומן קצרות שרשרת קלות יותר לעיכול מאשר חומצות שומן ארוכות שרשרת. חומצות שומן נכנסות לתאים, אך על מנת שיוכלו לספק אנרגיה ביעילות, הן חייבות להגיע לבית החרושת לאנרגיה של התא: המיטוכונדריה. הדבר נעשה בסיוע החומצה האמינית החשובה קרניטין אשר עוזרת להעביר חומצות שומן אל המיטוכונדריה כך שחומצות השומן יכולות לשמש לאנרגיה. בתאי המעי נוצר כילומיקרון: ליפופרוטאין גדול המיוצר בתאי המעי לאחר ספיגת השומנים התזונתיים. לכילומיקרון יש ליבה מרכזית של טריגליצרידים וכולסטרול המוקפת בפוספולפיד (תרכובות שומניות) וחלבונים. כילומיקרונים מצטרפים לניקוז הלימפתי ולמחזור הדם.

משום שלשומן יש תכולה קלורית גדולה יותר מאשר לפחמימות ולחלבונים, סביר שתזונה עשירה בשומנים תגיע לדרישות האנרגיה ביתר קלות מאשר תזונה נמוכה בשומנים. הדבר חשוב במיוחד במקרים בהם דרישת האנרגיה גבוהה כגון רמת פעילות גבוהה או מחלות מסוימות שבהן ריכוז האנרגיה של המזון יכול להקל על צריכת הקלוריות הנדרשת.

עודף או חוסר בחומצות שומן בחתולים ובכלבים:
חיית מחמד שמקבלת כמות עודפת של שומן, לרוב תקבל גם כמות קלוריות עודפת. הדבר עלול לחשוף אותה לסכנת השמנת יתר. השלכה אחרת של ריכוז שומן גבוה במזון היא שהוא דורש הגנה מוגברת של נוגדי חמצון במזון, כגון תוספת ויטמין E (ראה נוגדי חמצון).
חוסר בחומצות שומן חיוניות עלול לגרום ל: האטה בריפוי של פצעים, חוסר ברק של הפרווה, עור קשקשי, רגישות יתר לפיודרמה, אובדן שיער, בצקות, דרמטיטיס, ליקויי רבייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *